Pomimo pandemii działamy na 100%. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego i mailowego!

     

O czym należy pamiętać organizując transport ponadgabarytowy?

W dzisiejszym zglobalizowanym świecie transport jest podstawową usługą, z której korzystają praktycznie wszyscy, a szczególnie wszelkie firmy zajmujące się sprzedażą produktów oraz budowlańcy. Wiele zależy od tego czy i w jaki sposób zostaną przetransportowane ładunki, które mają nietypowe wymiary albo wagę czy kształt. Bardzo często niemożliwe jest przetransportowanie ich w sposób standardowy. Dlatego warto wtedy nawiązać współpracę z firmą, która w swojej profesji ma organizowanie oraz realizowanie transportów ponadgabarytowych. Przed podjęciem planowania oraz przeprowadzania takiego rodzaju transportu, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami, kwestiami i zasadami, aby transport ponadgabarytowy przebiegł łatwo i bezproblemowo.

Transport ponadgabarytowy a strandardowy – różnice

Organizacja transportu wielkogabarytowego

Dla wielu osób, które nie znają szczegółowych przepisów czy wytycznych, określenie co jest, a co jeszcze nie jest ładunkiem ponadgabarytowym stanowi spory problem. Najczęściej osoby, które nie zajmują się takimi przewozami profesjonalnie czy po prostu nigdy tego wcześniej nie robiły myślą, że transport ponadnormatywny to przewóz każdego dużego sprzętu czy maszyny. Jednak to jednak błędne myślenie. Należy pamiętać, że zaliczyć do ładunków ponadgabarytowych można jedynie te towary, maszyny czy konstrukcje, które spełniają określone kryteria. Do tego typu ładunków trzeba podejść w sposób indywidualny, by zmierzyć wszelkie potrzebne parametry i zestawić je z obecnie obowiązującymi przepisami. Organizacja zaczyna się w momencie, w którym zostaną przekroczone standardowe wymiary i/lub wagi określone przez krajowe czy międzynarodowe przepisy prawa drogowego i przepisy o drogach publicznych.

Przepisy

By móc dany ładunek zaliczyć do transportu ponadgabarytowego, musi on spełniać określone warunki wynikające z przepisów. Jest to przewóz ładunku w jednej części (ładunek niepodzielny) na naczepie, którego wymiary wraz z zestawem przekraczają: 16,5 m długości, 4 m wysokości i 2,5 m szerokości lub ładunek, którego waga wraz z wagą zestawu przekracza 42 tony, wykorzystując do tego drogi publiczne. Do tego rodzaju transportu zaliczają się m.in. maszyny rolnicze, które posiadają spore rozmiary i dlatego trudno jest je przetransportować nawet na krótkim odcinku.

O czym trzeba pamiętać organizując transport ładunków ponadgabarytowych?

Poza sprawami ściśle związanymi z przepisami ruchu drogowego warto najpierw przemyśleć i zatroszczyć się o kwestie logistyczne. Od wybrania odpowiedniego przewoźnika oraz środka transportu, a także terminów realizacji całego przedsięwzięcia. Dobrze nawiązać współpracę z firmą, która posiada wieloletnie doświadczenie w świadczeniu takich usług. Planowanie oraz przeprowadzanie transportu to spore wyzwanie, dlatego kluczowe jest staranne zaplanowanie poszczególnych etapów, od załadunków, przez konkretną trasę uwzględniającą możliwe przeszkody po rozładunek.