Rodzaje palet w transporcie drogowym

Euro palety epal

Palety pełnią kluczową funkcję w obszarze logistyki i magazynowania. Są nieodłącznym narzędziem transportowym, umożliwiającym optymalizację kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa przewożonych ładunków. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się rodzajom palet i ich zastosowaniu. Wytłumaczymy, jakie modele są najczęściej wybierane oraz przedstawimy ich wymiary.

Co to jest paleta? Najprościej mówiąc, to pomocnicze urządzenie magazynowo-transportowe służące do formowania jednostek transportowych. Jej głównym celem jest ułatwienie przenoszenia i układania ładunku, zwłaszcza przy użyciu wózka widłowego.

Kiedy powstały pierwsze palety?

Historia pierwszych palet sięga 1906 roku. Wówczas Pensylwańskie Koleje zrewolucjonizowały przewóz towarów, wprowadzając wózek z napędem elektrycznym na platformie. Dopiero jednak dziesięć lat później, wraz z rozwojem podnośników i wózków pneumatycznych, palety zaczęły zdobywać popularność. Kluczowym momentem ich rozwoju była II wojna światowa, kiedy potrzeba błyskawicznego transportu leków, żywności i broni przyczyniła się do masowego zastosowania palet. Doświadczenia wojenne doprowadziły do opatentowania rewolucyjnej palety w 1945 roku z widłami wsuwanymi ze wszystkich czterech stron.

Po wojnie – w 1947 roku – szwedzka firma BT Industries wprowadziła na rynek pierwszy ręczny „paleciak”, a w 1951 roku stworzyła paletę dla kolejowych przewozów, przypominającą dzisiejsze europalety.

Okres powojenny był czasem dynamicznego rozwoju gospodarczego, a palety stały się nieodłącznym elementem transportu. W 1961 roku międzynarodowa grupa przewoźników kolejowych, zrzeszonych w Union Internationale des Chemins de fer, podjęła inicjatywę standaryzacji palet, ustalając normy dotyczące wymiarów i materiałów produkcji. Tak narodziła się paleta EUR, która zrewolucjonizowała globalne standardy logistyki.

Rodzaje palet pod względem zastosowanych materiałów

Najczęściej wybieranym rodzajem palet ze względu na materiał wykonania są palety drewniane, choć pewną popularnością cieszą się także modele z plastiku czy metalu. Palety drewniane doceniane są ze względu na swoją uniwersalność, a ich atrakcyjna cena (w porównaniu do palet wykonanych z innych materiałów) stanowi dodatkowy atut.

Skontaktuj się nami

 

Skorzystaj z usług naszej
firmy transportowej

Rodzaje drewnianych palet

Na rynku dostępne są różne rodzaje drewnianych palet, a każdy model ma swoje unikalne cechy. Wybór odpowiedniego typu palety uzależniony jest od charakterystyki przewożonego towaru, preferowanej metody transportu oraz specyfiki działań logistycznych. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane rodzaje palet transportowych wykonanych z drewna.

Palety otwarte EPAL – Europalety

Europalety, znane również jako palety otwarte EPAL, to jedne z najchętniej wybieranych rodzajów palet drewnianych na rynku. Charakteryzują się ustandaryzowanym wymiarem, dlatego też są powszechnie wykorzystywane w większości europejskich magazynów – wyjątkiem jest tutaj jedynie Wielka Brytania.

Standardowe wymiary – wynoszące 800 × 1200 mm – oraz nośność do 1,5 tony sprawiają, że europalety doskonale sprawdzają się w transporcie towarów. Warto zaznaczyć, że palety te są wielokrotnego użytku, a każda z nich jest trwale oznakowana napisem „EPAL” na wspornikach zewnętrznych.

Aby spełnić normy europejskie, europaleta musi być zgodna z wymaganiami określonymi w EN 13698-1 oraz Kodeksem UIC 435.

Ze względu na swoją standaryzację, europalety są szczególnie popularne w przemyśle spożywczym, chemicznym i farmaceutycznym.

Palety zamknięte LPR oraz CHEP

Palety zamknięte, takie jak LPR i CHEP, to wytrzymałe czterowejściowe konstrukcje, stosowane głównie w Wielkiej Brytanii. Charakteryzują się one specyficzną budową, gdzie bloki są połączone deskami ze wszystkich stron, co sprawia, że mogą być transportowane jedynie za pomocą określonych rodzajów wózków widłowych. Często wyróżniają się niebieskim lub czerwonym oznaczeniem oraz nazwą LPR bądź CHEP.

Warto zaznaczyć, że tego typu palety najczęściej funkcjonują w systemie zwrotnym – po rozładunku powinny być zwracane właścicielowi. To właśnie ich specyficzna konstrukcja i wymóg zwrotu sprawiają, że są one rozwiązaniem ekonomicznym i ekologicznym, sprzyjającym zrównoważonemu obiegowi palet w logistyce i magazynowaniu.

Palety Stringer

Palety Stringer stanowią popularne rozwiązanie w logistyce, szczególnie w obszarze Ameryki Północnej, Afryki i Azji. Podobnie jak inne czterowejściowe konstrukcje, charakteryzują się solidnym wykonaniem i trwałością. Jednak w odróżnieniu od pozostałych modeli palety Stringer są zamknięte od spodu.

Palety Bearer

Palety Bearer, podobnie jak wyżej wspomniane modele Stringer, cieszą się dużym zainteresowaniem w regionach Ameryki Północnej, Azji i Afryki. To palety dwuwejściowe, co oznacza, że do ich przenoszenia wymagane są specjalne rodzaje wózków widłowych.

Plastikowe palety

Plastikowe palety, choć rzadziej wybierane w transporcie, znalazły zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym. Ich mniejsza popularność wynika częściowo z wyższej podatności na odkształcenia i zniszczenia oraz z wyższych kosztów.

Niemniej palety plastikowe posiadają szereg zalet, które sprawiają, że są preferowane w pewnych branżach. Przede wszystkim łatwiej utrzymać je w czystości, co jest kluczowe w transporcie produktów spożywczych, gdzie higiena odgrywa istotną rolę.

Dodatkowo ich konstrukcja jest podobna do palet drewnianych, lecz są znacznie lżejsze. Choć cechuje je mniejsza trwałość niż ich drewniane odpowiedniki, mogą być wytwarzane z materiałów pochodzących z recyklingu, a to z kolei może stanowić istotny argument dla firm dbających o kwestie zrównoważonego rozwoju.

Metalowe palety

Metalowe palety stanowią najwytrzymalszy wariant dostępny na rynku. Ich solidna konstrukcja pozwala na bezpieczny transport nawet bardzo ciężkich towarów.

Wymiary metalowych palet zazwyczaj odpowiadają standardom europalet drewnianych, co ułatwia ich zastosowanie w różnych obszarach logistycznych. Ich największym minusem jest wysoka cena oraz znaczny ciężar własny, co może wpływać na koszty transportu.

Pomimo tych ograniczeń, ich wyjątkowa wytrzymałość czyni je idealnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przemyśle motoryzacyjnym i hutniczym, gdzie transport ciężkich oraz dużych podzespołów jest powszechny.

Regulacje prawne dotyczące palet

Regulacje prawne dotyczące palet są ściśle monitorowane przez organizację EPAL, założoną w 1991 roku, która zajmuje się zarówno tworzeniem standardów, jak i ich egzekwowaniem. Celem tej organizacji jest wprowadzanie na rynek jedynie starannie wykonanych palet z odpowiednich materiałów.

Każda paleta – zanim trafi do sprzedaży – musi uzyskać rekomendację Polskiego Komitetu EPAL. Certyfikat ten jest przyznawany zgodnie z rygorystycznymi zasadami obejmującymi:

  • rodzaj drewna dedykowanego do produkcji palet,
  • ilość użytych gwoździ w konstrukcji,
  • liczbę desek i wsporników dla konkretnych modeli palet,
  • odpowiednie oznakowanie – znak EPAL musi znajdować się w lewym górnym rogu, a EUR w prawym górnym rogu.

Najpopularniejsze wymiary palet

Jak już wcześniej wspominaliśmy, europalety są najchętniej wybierane wśród klientów. Tego typu palety dostępne są w czterech różnych wymiarach, co pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb.

Rodzaje europalet:

  • EUR 1 – 80 × 120 cm,
  • EUR 2 – 120 × 100 cm,
  • EUR 3 – 100 × 120 cm,
  • EUR 6 – 80 × 60 cm.

Najczęściej wybieranym rozmiarem są palety o wymiarach 800 × 1200 mm, czyli EUR1, wykonane z solidnych desek. Posiadają trzy płozy z litego drewna, dzięki czemu konstrukcja jest stabilna. Ponadto te modele wyposażone są we wsporniki wykonane z drewna rozdrobnionego, co dodatkowo wzmacnia ich konstrukcję.

Poza paletami euro, na rynku dostępne są także palety przemysłowe CP, które muszą spełniać normy ISO przed dopuszczeniem do sprzedaży. Dostępne są różne klasyfikacje, zaczynając od CP1 (100 × 120 x 13,8 cm; waga: 23 kg) aż do CP9 (114 × 114 x 15,6 cm; waga: 25 kg). To różnorodność wymiarów palet przemysłowych pozwala dostosować modele do konkretnych zastosowań i potrzeb logistycznych.

Palety – rodzaje i wymiary – podsumowanie

Podsumowując, palety odgrywają kluczową rolę w transporcie drogowym, umożliwiając stabilne przenoszenie ładunków, optymalizację kosztów i zwiększenie bezpieczeństwa przewożonych towarów.

Istnieją różne rodzaje palet transportowych, w tym palety drewniane (EPAL, LPR, CHEP, Stringer, Bearer), plastikowe oraz metalowe. Każdy rodzaj ma swoje unikalne cechy i zastosowanie. Europalety są standaryzowane i powszechnie stosowane w Europie. Plastikowe palety są chętnie używane w przemyśle spożywczym, a metalowe w przemyśle motoryzacyjnym i hutniczym. Wszystkie palety podlegają rygorystycznym regulacjom EPAL, co wpływa na ich jakość.

Warto poznać wszystkie dostępne opcje na rynku, dzięki temu łatwiej będzie Ci zorganizować transport towarów.