4 cechy dobrej firmy transportowej

Oddając usługi transportowo-spedycyjne w ręce firmy transportowej, oczekujemy od niej spełnienia określonych standardów. Terminowego i bezpiecznego przewozu ładunków, wykorzystania nowoczesnej floty samochodowej oraz opracowania strategii przewozu – właśnie tego oczekujemy od współczesnych przedsiębiorstw transportowych. Poznaj 5 cech dobrej firmy transportowej, której możesz powierzyć każde zlecenie.

Wielkość i renoma firmy

4 cechy dobrej firmy transportowej

Ten aspekt jest kluczowy z kilku względów – z uwagi na słabszą pozycję mniejszej firmy, zróżnicowane oferty i odmienne koszty eksploatacyjne. Mała firma ze względu na mniejsze zainteresowanie co do zasady posiada uboższą flotę samochodową, a co za tym idzie może przyjmować określone zlecenia o nieskomplikowanym poziomie. Im większy wybór, tym bardziej kompleksowa, wyspecjalizowana pomoc. Biorąc pod uwagę biznesowe, rynkowe, operacyjne i kredytowe aspekty funkcjonowania działalności transportowej istotę stanowi znajomość branży, którą poznaje się na przestrzeni lat. W związku z tym na prowadzenie wychodzą firmy z wieloletnim doświadczeniem.

Nowoczesna flota samochodowa

Bez spełnienia tego elementu trudno mówić o prosperującej firmie transportowej. Przede wszystkim kluczowym aspektem jest wyposażenie floty, która z czasem powinna się rozwijać. Firma transportowa powinna dysponować naczepami o zróżnicowanych wielkościach, w różnych systemach (rozciąganych, niskopodwoziowych, wysokotonażowych, zagłębianych czy modułowych). Za obsługę floty odpowiedzialni są pracownicy, których również warto sprawdzić – szkolenia, dyplomy, certyfikaty, wykształcenie – o wszystko to pytaj interesującą Cię firmę.

Działanie – wyznacznik jakości

Podstawą rozwoju jest działanie, dlatego profesjonalna firma transportowa będzie robić wszystko, co w jej mocy, aby ulepszać ofertę i świadczyć nowe usługi. Ugruntowanie systemu transportowego obejmuje aspekty takie jak ocena i znajomość rynku czy infrastruktura (w tym możliwości jej dopasowania do zlecenia). Uregulowanie tych kryteriów jest podstawą zarządzania i działania firmy.

Ocena ryzyka

Prowadzenie działalności spedycyjno-transportowej wiąże się z zarządzaniem ryzykiem, które może generować spore straty zarówno finansowe, jak i wizerunkowe. Klasyfikacja czynników ryzyka ma wpływ na ulepszenie funkcjonowania przedsiębiorstwa na rynku[1]J. Rudzińska, W. Piekarski, A. Dudziak, Zarządzanie ryzykiem a podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwie transportowym, Autobusy. Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe 2011, nr 10, s. 362.. Ich ustalenie wraz z profesjonalną oceną pozwalają monitorować bieżące sprawy, bez obawy o realizację zleceń i renomę firmy. Kluczowe jest, aby pod uwagę wziąć: zidentyfikowanie ryzyka, ocenę, kontrolę podejścia do ryzyka oraz monitorowanie wyników[2]Tamże, s. 363..

Czego powinniśmy unikać?

Poza tym, o czym wspomnieliśmy, istnieje szereg determinantów, na które przedsiębiorstwa transportowe nie mają wpływu bezpośrednio. Należą do nich m.in. ceny, które w działalności rynkowej kształtuje proces globalizacji i konkurencja. Należy pamiętać, że cena jest istotnym czynnikiem, jednak nie najważniejszym – zdecydowanie ważniejszym będzie jakość obsługi, gwarancja bezpieczeństwa i nowoczesna flota samochodowa. Unikajmy zatem kierowania się uprzedzeniami i zanim podejmiemy decyzję – porozmawiajmy z pracownikami danego przedsiębiorstwa. Poznanie drugiej strony to klucz do wspólnego sukcesu.

Przetestuj firmę transportową na własną rękę!

Każdą firmę, bez względu na jej profil działalności, tworzą ludzie, a co za tym idzie to właśnie oni są odpowiedzialni za finalne zadowolenie klienta. Najlepszym “testem” sprawdzającym, czy dane przedsiębiorstwo odpowiada naszym potrzebom jest po prostu rozmowa – w ten sposób zweryfikujesz, czy jakość obsługi Ci odpowiada, a pracownicy są zaangażowani w wybór optymalnych rozwiązań.

Przedsiębiorstwa transportowe działają na podstawie opracowanych standardów firmy i międzynarodowych regulacji prawnych, a jedną z firm reprezentujących wysoki poziom jest Inter-Logistic Polska Sp. z o.o. istniejąca w branży TSL od 1999 roku.

Bibliografia:

Bibliografia:
1 J. Rudzińska, W. Piekarski, A. Dudziak, Zarządzanie ryzykiem a podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwie transportowym, Autobusy. Technika, Eksploatacja, Systemy Transportowe 2011, nr 10, s. 362.
2 Tamże, s. 363.