Co oznacza skrót TIR?

TIR na ulicy

W języku potocznym przyjęło się określać mianem TIR-a zestaw ciężarowy (ciągnik wraz z naczepą). Mało jednak kto zdaje sobie sprawę, że to błędna nazwa, a nazwa TIR oznacza zupełnie co innego. Co znaczy słowo TIR? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedź!

Co to jest TIR ? Skrót w transporcie

Słysząc słowo TIR, wielu z nas wyobraża sobie konkretny pojazd, który często można spotkać na polskich drogach. Warto jednak pamiętać, że znaczenie TIR-a jest zupełnie inne. To skrót utworzony od nazwy konwencji celnej, której nazwa po francusku brzmi Transport International Routier (Międzynarodowy Transport Drogowy). Co więc wpłynęło na to, że to zestawy ciężarowe, a nie regulacje prawne zaczęły być określane mianem TIR-a?

Wszystko za sprawą niebieskich tablic z białymi literami, które przymocowane są do ciężarówki. Co oznacza tabliczka TIR? Celem tej tablicy było uproszczenie procedur na granicach państw. Samochód ciężarowy z tabliczką TIR, który – w myśl konwencji TIR – wyjeżdżał z jednego państwa, jest sprawdzany oraz plombowany na przejściach granicznych lub dowolnym urzędzie celnym zlokalizowanym w środku kraju. Odplombowanie pojazdu i jego kontrola ma miejsce dopiero w państwie docelowym, dzięki czemu granice wszystkich krajów tranzytowych samochód mija przy minimum formalności.

Transport tirem

Każdy pracownik branży transportowej przynajmniej raz spotkał się z klientem, który zestaw drogowy składający się z ciągnika z naczepą określał mianem TIR-a. Ta nazwa tak często jest błędnie używana, że niedługo przestanie być traktowana przez językoznawców jako błąd.

Co ciekawe, Słownik Języka Polskiego PWN dopuszcza już taką formę, podobnie jak nazwę TIR pisaną małymi literami. Zatem zwrot transport tirem, a nawet transport tir, w odniesieniu do transportu ciężarowego nie jest już błędem.

Skontaktuj się nami

 

Skorzystaj z usług naszej
firmy transportowej

Nasza oferta transportu towarów

W Inter-Logistic Polska Sp. z o.o. kierunki działalności wyznaczają potrzeby i oczekiwania Klientów oraz trendy w branży. Z tego powodu specjalizujemy się m.in. w:

  • organizacji transportów ponadgabarytowych,
  • przewozach całopojazdowych i ładunkach częściowych,
  • przewozach drobnicowych,
  • transporcie ładunków niebezpiecznych ADR,
  • transporcie towarów wymagających przewozu w temperaturze kontrolowanej,
  • usługach odbioru kontenerów z portów morskich i ich dystrybucji.

Międzynarodowy transport ciężarowy

Już od 1999 roku Inter-Logistic Polska Sp. z o.o. zajmuje się międzynarodowym transportem ciężarowym. Nasze usługi spedycyjne skierowane są wyłącznie do firm. Jesteśmy w stanie przygotować transport na terenie naszego kraju, całej Europy, a także na Ukrainę, Białoruś, czy do Rosji bądź Kazachstanu.

Ponad dwudziestoletnie doświadczenie przekłada się na profesjonalny transport oraz możliwość oferowania optymalnych rozwiązań spedycyjno-logistycznych. Za sukcesem naszej firmy stoją wykwalifikowani pracownicy, którzy biegle posługują się językami obcymi, a przy tym stale podnoszą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach i kursach z zakresu TSL. Dzięki temu, Inter-Logistic Polska Sp. z o.o. zyskał renomę rzetelnego partnera w biznesie.