Czym różni się transport FTL od transportu LTL?

Czym różni się transport FTL od transportu LTL?

Szukasz firmy transportowej, która skutecznie dostarczy Twoje produkty do klientów lub zajmie się dostawą zamawianych surowców? Zastanawiasz się, jaki rodzaj transportu drogowego wybrać? W świecie transportu istnieje podział na transport całopojazdowy (FTL) i transport częściowy (LTL). Czym jest transport FTL i LTL? Który będzie bardziej opłacalny? Jakie są najważniejsze różnice? Zapraszamy do lektury!

Transport FTL (Full Truck Load)

FTL (Full Truck Load) opisuje proces zapełnienia całej powierzchni ładunkowej pojazdu (lub jej znacznej części) zgodnie z dosłownym znaczeniem tego terminu. W przypadku transportu FTL pełny ładunek jest przewożony bezpośrednio od nadawcy do odbiorcy, a przewoźnik nie zbiera towaru od kilku różnych klientów w trakcie trasy. Przejazd odbywa się bezpośrednio z punktu A do punktu B.

Ten model sprawdza się szczególnie dobrze w firmach, których celem jest jak najszybsze przetransportowanie towarów np. z hal produkcyjnych do centrów magazynowych czy gdy konieczne jest przewiezienie dużego ładunku. Warto jednak zauważyć, że w niektórych przypadkach tego typu stosuje się także transport LTL.

Transport LTL (Less Truck Load)

Termin LTL (Less Than Truck Load) opisuje przewóz ładunku, który nie wypełnia całej przestrzeni ładunkowej pojazdu ciężarowego. Ten rodzaj transportu nazywany jest przez firmy oferujące spedycję także zamiennie transportem drobnicowym lub PTL (Partial Load). Zazwyczaj, gdy ciężarówka nie jest całkowicie zapełniona, następuje konsolidacja dodatkowych ładunków częściowych, aby transport był ekonomiczny. Innym rozwiązaniem dla transportu ładunków częściowych jest przewóz ładunku zbiorowego.

W teorii kilka częściowych załadunków może przynieść przewoźnikowi większe zyski niż pełne załadowanie o tej samej masie i objętości. Jednakże istnieje druga strona medalu, gdzie każde miejsce załadunku i rozładunku może generować czasy oczekiwania, co może znacząco opóźnić cały proces transportu. W przypadku bardzo pilnych terminów, zdarza się nawet, że ciężarówka pokonuje znaczną część trasy zaledwie z częściowym załadunkiem.

Różnice między transportem FTL i LTL

Ładunek FTL i LTL różni się kilkoma kwestiami. W sytuacji transportu LTL warto zwrócić uwagę, że przewoźnik potrzebuje dodatkowego czasu na gromadzenie wystarczającej ilości towarów w trakcie trasy, aby efektywnie wypełnić przestrzeń ładunkową pojazdu. Jest to szczególnie istotne, zważywszy na konieczność odbioru towarów od różnych nadawców. Dodatkowo produkty jednego zleceniodawcy mogą być rozmieszczone w różnych lokalizacjach z różnych powodów. W niektórych przypadkach konieczne staje się także dokonywanie dodatkowych przeładunków, co wpływa na ogólny czas realizacji usługi transportowej. Wśród różnić należy podkreślić, że LTL jest zwykle tańszym rozwiązaniem, jednak może się ono nie sprawdzić zwłaszcza w przypadku ładunków o krótkim terminie przydatności do spożycia.

Wybór najlepszego rozwiązania transportowego

Niezależnie od wyboru między opcją transportu FTL czy LTL, zleceniodawca zawsze powinien optować za solidnym przewoźnikiem, posiadającym odpowiednie pojazdy, idealnie dostosowane do specyfiki przewozu konkretnych towarów. Ważne jest, aby mieć na uwadze, że rodzaj konstrukcji wynajętego samochodu może wpływać na możliwości załadunku lub wyładunku.

Sprawnie działający przewoźnik powinien udzielać zleceniodawcy fachowych porad odnośnie do najlepszego rozwiązania transportowego dla danego rodzaju ładunku lub towaru, a także wspierać go w procesach logistycznych i pomagać we wszelkich formalnościach. Doświadczony operator logistyczny nie tylko proponuje korzystne rozwiązania dotyczące przewozów FTL i LTL, ale także opracowuje zlecenie zgodnie z precyzyjnymi wytycznymi klienta.

Podstawa to dobry przewoźnik

Skuteczny przewoźnik transportowy powinien wspierać zleceniodawcę, zdając sobie sprawę, że nie każda dostawa wymaga natychmiastowej realizacji ani pełnej przestrzeni naczepy. Warto podkreślić, że dla każdego klienta istotny jest również koszt świadczonych usług. Należy też pamiętać, że odpowiedzialność za przygotowanie ładunku do transportu, czyli jego właściwe opakowanie i zabezpieczenie, leży po stronie nadawcy towaru.

W kontekście roli przewoźnika w transporcie, zleceniodawca powinien wybierać doświadczonego partnera – firmę przewozową. Taki przewoźnik może dodatkowo obniżać koszty transportu poprzez zastosowanie takich praktyk jak np. przeładunek ładunków drobnicowych w trakcie podróży (przeniesienie ładunku z dużego pojazdu lub naczepy na mniejsze samochody dostawcze). To podejście pozwala bardziej racjonalnie zarządzać środkami transportowymi i skracać czas dostawy. Warto również zauważyć, że przesyłki mogą być dostarczane w miejsca, gdzie ciężarówki nie mogą dotrzeć z powodu ograniczeń tonażowych. Czasami zleceniodawcy preferują minimalizację ryzyka uszkodzeń lub zagubienia towaru podczas przeładunku, co skutkuje wyborem transportu realizowanego jednym pojazdem.

Jeżeli chcesz skorzystać z transportu towarów, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb to koniecznie skontaktuj się z naszym zespołem i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc. Zapraszamy!